بنزین , سهمیه بنزین

 

همزمان با روز هوای پاك، دولت هفته آینده فقط طی یك روز ۹ میلیون لیتر بنزین و ۱۰ میلیون لیتر گازوئیل با استاندارد یورو ۴ و ۵ كه دارای گوگرد و آروماتیك اندكی نسبت به سایر بنزین های تولیدی كشور است، توزیع می كند.

به گزارش خبرنگار «جام جم»، در حال حاضر روزانه حدود ۵۰ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه های كشور تولید می شود كه دارای استاندارد یورو ۲ است. عدد اكتان (درجه آرام سوزی) بنزین معمولی كه هم اكنون در جایگاه ها عرضه می شود، ۸۷ و اكتان بنزین سوپر ۹۵ است.

گازوئیل و بنزین تولیدی معمولی در كشور دارای بیش از ۱۰ پی پی ام گوگرد است و براساس سیاست های وزارت نفت در بخش پالایش قرار است از فروردین سال آینده بنزین و گازوئیل با استاندارد جدید یورو ۴ و ۵ كه استاندارد روز اروپایی است، عرضه شود.

تفاوت این دو نوع استاندارد فقط در میزان گوگرد آنهاست، این نوع بنزین سبك تر بوده و احتراق بهتر دارد. بنزین نوع سوپر آن با اكتان ۹۵ تا ۹۸ خواهد بود. استفاده از این سوخت بستگی به نوع خودروها نیز خواهد داشت.

بنزین تولیدی فعلی دارای MTBE (مواد افزودنی) و گوگرد و مواد آروماتیك بالایی است. با راه اندازی تعدادی از واحدهای جدید در پالایشگاه امام خمینی شازند كه دارای تجهیزات مدرن و فناوری پیشرفته روز دنیاست، بنزین تولیدی در این واحدها به میزان ۵/۱۶ میلیون لیتر تا پایان سال افزایش می یابد و بر این اساس از ابتدای سال ۹۱ این نوع بنزین قابل عرضه در سراسر كشور خواهد بود.این گزارش حاكی است، واحدهای آر.سی.دی و آر.اف.سی.سی پالایشگاه شازند كه اسفندماه راه اندازی خواهد شد، بنزین با استاندارد یورو ۴ و ۵ تولید خواهد كرد.هم اكنون در پالایشگاه شازند ۳/۸ میلیون لیتر در روز از این نوع بنزین تولید می شود كه با راه اندازی ۲ واحد مذكور در همین پالایشگاه ۲/۸ میلیون لیتر دیگر به مجموع فعلی بنزین اضافه خواهد شد.این واحدها عملیات تصفیه گوگرد و مواد آروماتیك را اجرا می كنند كه با كم كردن میزان گوگرد در بنزین تولیدی علاوه بر تاثیرات زیست محیطی، صرفه های اقتصادی نیز به دنبال خواهد دا شت؛ زیرا گوگرد جدا شده از فرآورده های نفتی ارزش اقتصادی بالایی در ساخت آسفالت و كودهای شیمیایی دارد.

به گزارش مهر، همزمان با بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه های نفت تهران، امام خمینی شازند و آبادان، ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل كم گوگرد با استاندارد روز اروپا فراهم شده است و برای نخستین بار به طور آزمایشی این نوع فرآورده با كیفیت مذكور همزمان با روز هوای پاك توزیع می شود.این گزارش حاكی است، با بهره برداری از طرح های بنزین سازی، ظرفیت تولید بنزین در كشور افزایش می یابد. بر این اساس تا پایان امسال پالایشگاه آبادان روزانه ۹/۳ میلیون لیتر، تهران روزانه ۸/۱ میلیون لیتر و شازند ۱۱ میلیون لیتر افزایش ظرفیت تولید بنزین خواهند داشت. واحد بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس نیز با ظرفیت تولید ۵/۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد جدید اروپا تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری خواهد رسید.جلیل سالاری مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده های نفتی طرح عرضه سوخت با استاندارد یورو ۴ و ۵ را فقط به مدت یك روز و به صورت آزمایشی اعلام كرد. این نوع سوخت در سطح جایگاه های تهران پنجشنبه هفته آینده با نرخ های فعلی بنزین عرضه می شود.

این گزارش حاكی است، در حال حاضر ایران با یك میلیون و ۷۶۵ هزار بشكه ظرفیت پالایش نفت، بزرگ ترین پالایشگر نفت خاورمیانه به شمار می رود.

سرمایه گذاری ۵/۱۳ میلیارد دلاری برای اجرای ۱۰ طرح بنزین سازی، بهبود فرآیند تولید و توسعه پالایشگاه های موجود را امكان پذیر می كند كه با تكمیل این طرح ها تولید بنزین به ۷۰ میلیون لیتر و گازوئیل به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد كه علاوه بر تامین نیاز داخلی امكان صادرات این دو فرآورده استراتژیك را نیز فراهم می سازد..... /  گزارش : جام جم آنلاینتاريخ : | | نویسنده : mehrvarzanco |
رپورتاژ
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان
سئو یعنی چی ؟
اریا منتخب پارسیان عرضه جوجه شترمرغ بوقلمون
تورهای لحظه آخری ارزان کیش دبی مالزی و تایلند
مبل تالار یا صندلی مبل تالار پذیرایی
قیمت عمل بینی
بلیط های چارتری ارزان قیمت

لینک های مفید
آموزش مجازی | بیوگرافی ۹۸ | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.