شفاف شدن قیمت بنزین باهدفمند شدن یارانه ها

 

شفاف شدن قیمت بنزین با هدفمند شدن یارانه ها

در آستانه آغاز هدفمند کردن یارانه ها، نحوه آزاد سازی قیمت بنزین متولیان امر را به خود مشغول کرده است و سناریوهای مختلفی مطرح شده است. در این خصوص با حسن شبان پور عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت وگویی کرده ایم که در ذیل می خوانید:

حسن شبان پور در این خصوص به سیاست روز گفت: آزاد سازی قیمت و حذف تدریجی یارانه ها از بنزین، اولویت دولت در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه هاست. اما در این میان حساسیت هایی وجود دارد که دولت سناریوهای مختلفی برای اجرایی كردن، هدفمندی یارانه ها در پیش گرفته است.

وی افزود: تاثیر آزاد سازی قیمت بنزین وحذف یارانه ها در مناطق شهری می تواند باعث گرانی روزافزون حمل و نقل مسافر و کالا و تاثیر خود را بر سایر بخش ها بگذارد. تجربه سال های اخیر نشان می دهد که ارتباط سنجی بین افزایش قیمت بنزین و تاثیر آن در جامعه وجود ندارد و هیچ دستگاهی نیز نظارت دقیقی به این امر نمی کند به عنوان مثال در سال های گذشته اگر درصد قیمت بنزین گران می شد به این بهانه قیمت حمل مسافر و کالا تا چهل درصد رشد داشت و یا به این بهانه قیمت بسیاری از کالاها نیز افزایش می یافت در حالیکه چنین روندی به هیچ عنوان منطقی نیست.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه گفت: با وجود آنکه برق انرژی فراگیر تر نسبت به بنزین است و نوسانات قیمت آن باید بیشترین تاثیر را در جامعه بگذارد اما به واسطه آن که مدیریت توزیع و انتقال برق دولتی است هرگونه افزایش قیمت آن، تاثیر منطقی در خدمات مرتبط دارد اما به واسطه نبود نظارت در حمل و نقل، هرگونه رشد قیمت بنزین (و سایر سوخت ها) شاهد رشد بدون ضابطه قیمت ها در جامعه هستیم.

وی تصریح کرد: حذف یارانه بنزین و سایر سوخت ها ضروری و الزامی است اما در کنار آن باید ساختار ضابطه مندی برای سیستم حمل و نقل شهری و بین شهری ایجاد کنیم تا این آزاد سازی قیمت ها باعث لجام گسیختن نظام قیمت ها و رشد روزافزون گرانی در جامعه نشود. متاسفانه وضعیت حمل و نقل شهری به هیچ عنوان مناسب نیست و این امر می تواند در حذف یارانه های سوخت تاثیر منفی بگذارد.

وی در خصوص لزوم حفظ سهمیه بندی بنزین تا سالهای آتی گفت: نمی توان سهمیه سوخت حمل و نقل حوزه هایی مانند کشاورزی را حذف کرد چرا که اقتصاد کشاورزی به حدی ضعیف است که با حذف یکباره سهمیه بندیها ساختار کشاورزی کشور را برهم می ریزد.

این نماینده مجلس با یکسان نبودن مناطق مختلف کشور در مسئله هدفمند کردن یارانه ها تصریح کرد: باید بپذیریم در برخی استان ها که محرومیت های شدیدی در آنها حاکم است با مناطقی همانند تهران و شهرهای مشابه باید به گونه دیگر عمل کرد.وی در خصوص نحوه حذف آزاد سازی قیمت بنزین و سناریوهای تعریف شده در این خصوص گفت: تاکنون طرح های مختلفی برای آزاد شدن قیمت بنزین مطرح شده است برخی معتقد به آزاد سازی قیمت به طور کامل و برخی دیگر این امر را تدریجی می دانند. اما بنده معتقدم در استان های کمتر توسعه یافته همانند خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام و کردستان باید کاهش یارانه بنزین و واقعی شدن قیمت آن تدریجی باشد و در راستای توسعه کشور این روند سرعت یابد و از سوی دیگر نهادهای رسمی و مسئول با نظارت دقیق بر سیستم حمل و نقل شهری و تاکسیرانی، بنزین دولتی را تا میزان مشخصی در اختیار این افراد بگذارد، مشروط بر آن که راندمان کاری وسایل نقلیه شهری نیز کنترل شود.

وی بهترین قیمت بنزین را در نیمه دوم سال جاری ۵۵۰ الی ۷۰۰ تومان دانست و گفت: حذف یارانه بنزین باید به صورت پلکانی و برای چند ماه یک بار باشد و البته تا زمانی که متولیان امر نظارت خود را بر سیستم حمل و نقل شهری ایجاد نکرده اند باید برای حمل و نقل عمومی سهمیه بنزین قیمت فعلی باقی بماند.

وی در خصوص نظریه برخی افراد مبنی بر حذف یکباره و قاطعانه یارانه بنزین و رساندن قیمت به حدود ۱۰۰۰ تومان گفت: چنین امری می تواند شوک فاجعه آوری را برای اقتصاد کشور به ارمغان آورد باید بپذیریم شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران به گونه ای نیست که قیمت بنزین را به یکباره آزاد کنیم.

این نماینده مجلس در خصوص واردات بنزین و برنامه دولت برای خودکفایی در این کالا گفت: ویژگی بارز برنامه هدفمند کردن یارانه در کاهش مصرف بنزین می تواند موثر باشد در صورتی که برنامه هدفمند کردن یارانه ها به درستی اجرا شود می تواند در الگوی مصرف سوخت تاثیرگذار باشد. به واسطه ترویج فرهنگ مصرفی در سالهای گذشته و تداوم برخی از آن سیاست ها تاکنون به ویژه در تولید و فروش خودروهای کم کیفیت داخلی، الگوهای نامناسبی در نوع مصرف سوخت درجامعه تعریف شده است که می توان باهدفمند کردن یارانه ها، این الگوهای منفی را در جامعه از بین برد.

شبان پور با اشاره به فشار کشورهای غربی به فروشندگان بنزین و ضرورت خودکفایی ایران در بنزین خاطر نشان کرد: دولت برنامه هایی را برای خودکفایی در تولید بنزین دار. بنده بر این باورم که قانون هدفمند کردن یارانه ها برنامه تکمیلی در خودکفایی بنزین است. اگر بخواهیم در کالاهای مختلف خودکفا شویم باید در کنار آن الگوی مصرف خویش را منطبق با واقعیات روز دنیا اصلاح کنیم. این نماینده در پایان گفت: دولت باید با اولویت دادن به ساختار جایگاه های سوخت CNG، به مرور این سوخت را جایگزین مصرف بنزین کند متاسفانه روند ساخت جایگاه های CNG بسیار کند است.

با محور قرار دادن سوخت CNG برای حمل و نقل شهری دولت می تواند به اهداف خود در مواردی مثل کاهش مصرف بنزین و طبیعتا کاهش واردات و همین طور حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی بیشتر فضای تهران و شهرها، باعث پیشرفت کشور شود...../تحلیل:سیاست روز

 

 

 تاريخ : | | نویسنده : mehrvarzanco |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.