منوچهر متکی با تاکید مجدد بر عزم کشورمان برای تحقق کامل خودکفایی هسته‌ای، گفت: اگر کشورهای مختلف تضمین‌هایی را هم برای ارائه سوخت هسته‌ای به ایران بدهند،‌ ما همچنان عملیات مربوط به غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهیم داد.
به گزارش خبرنگار مهر، منوچهر متکی، وزیر خارجه کشورمان ظهر امروز در کنفرانس خبری مشترک با نیکولاس مادارو، همتای ونزوئلایی خود،‌ با اشاره به سوابق منفی کشورهای غربی در تعامل هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: بدون شک چنانچه کشورهای مختلف تضمین‌هایی را برای ارائه سوخت هسته‌ای به ایران بدهند،‌ ما همچنان عملیات مربوط به غنی سازی اورانیوم را ادامه خواهیم داد.

وی توضیحات اخیر دکتر علی اصغر سلطانیه،‌ نماینده کشورمان درآژانس بین‌المللی انر‍ژی اتمی را مورد اشاره قرار داد و افزود: همانگونه که دراین زمینه توضیح داده شده ما بارها قول وقرارهای کشورهای مختلف برای همکاری صلح آمیز هسته‌ای راتجربه کرده‌ایم که در این میان بد قول‌ترین طرف ما آمریکایی‌ها بوده‌اند.

وزیر خارجه ادامه داد: به رغم آنکه بر اساس قرارداد 1957، آمریکایی‌ها تعهد تولید 23 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه هسته‌ای را در ایران پذیرفته بودند، از اجرای تعهدات خود در این زمینه سر باز زده و پس از آن‌ها آلمانی‌ها و برخی کشورهای دیگر نیز با همین رویه با ایران رفتار کردند؛ اما امروز دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی موظف به تولید 20 هزار مگاوات برق هسته ‌ای است و اجرایی شدن چنین طرحی به معنای میلیاردها دلار سرمایه گذاری در کشور ما خواهد بود.

متکی تصریح کرد: قطعا تجربه تاریخی ما و عملکرد شرکای سابق مان ایجاب می‌کند که در این زمینه با تجربه و تدبیر عمل کنیم و تدبیر تغییر ناپذیر ما نیز در این چارچوب این بوده که در امر تولید سوخت هسته‌ای به طور کامل خودکفا باشیم؛ البته ما در این راستا بر اساس قانون و حقوق مسلم ‌مان طبق قوانین آژانس حرکت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هر زمان برنامه ایران برای تولید سوخت هسته‌ای تکمیل شود، برای تامین نیاز کشورهای دیگر در این زمینه و ارائه تضمین های مرتبط با آن آمادگی خواهد داشت، گفت: بدون شک عمل به این تضمین نیز مستلزم تحقق خودکفایی کامل در این زمینه خواهد بود.

مشروح مواضع وزرای خارجه ایران و ونزوئلا در خصوص مهم‌ترین مسائل مورد توجه دو طرف و همچنان مباحث دوجانبه متعاقبا ارسال خواهد شد.
 تاريخ : | | نویسنده : mehrvarzanco |
رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ
معرفی شرکت اریا منتخب پارسیان

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.