بانك مركزي تصويب كرده كه دو وام 15 ميليارد توماني به دو خودرو ساز بزرگ كشور يعني ايران خودرو و سايپا پرداخت شود.

به گزارش «فردا» به نقل از یک منبع آگاه در بانک مرکزی، وام 15 ميليارد توماني ايران‌خودرو طي همين روزها پرداخت خواهد شد اما وام سايپا به اواسط زمستان موكول شده است.

بنابر اين گزارش اين تسهيلات جدا ازاعتبار 1000 ميليارد توماني است كه بانك مركزي و شوراي پول و اعتبار جهت كمك به ايران خودرو قرار كرده بودند بعد از فروش سهام بانك پارسيان و برخي واگذاري هاي ديگر به اين خودرو ساز اعطا كنند.

در جلسه شوراي پول و اعتبار كه روز دوشنبه برگزار شد، با نک مرکزی و ایران خودرو برای خروج خودروهای فرسوده ظرف مدت 6 ماه توافق كردند.

به گزارش فردا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در نشست روز دوشنبه هفته جاري شوراي پول و اعتبار كه در آن علاوه بر اعضاي اين شورا، مديران شركت ايران خودرو، رئیس ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت و مدیران عامل بانک‌ها حضور داشتند، تفاهم‌نامه‌اي براي تامین نیازهای مردم، حذف خودروهای فرسوده، حمایت از صنعت خودروسازی و در راستاي اجراي مفاد بند 3 از يکهزار و صد و سومين صورتجلسه شوراي پول واعتبار صورت گرفت.

همچنين در اين جلسه مشترک توافق شد تا با توجه به نياز ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت، خروج خودروهاي فرسوده تا پایان سال جاري89 (شش ماه) در دستور كار قرار بگيرد.

براساس اين گزارش همچنين مقرر شد تا به منظور نوسازي ناوگان حمل ونقل، تعداد 160 هزار دستگاه خودرو از طریق شرکت ایران خودرو با پرداخت تسهیلات توسط بانک‌های ملي، ملت، تجارت، سپه و صادرات به متقاضیان اختصاص داده شود.

عملكرد كمتر از 30 درصد

براساس مصوبه هيات وزيران و اعضاي ستاد حمل و نقل و سوخت كشور، خودروهاي سواري با عمر بالاي 25 سال، خودروهاي دولتي بالاي 15 سال، تاكسي‌ها بالاي 10 سال، ميني‌بوس بالاي 15 سال، اتوبوس درون‌شهري بالاي 10 سال، اتوبوس برون‌شهري بالاي 15 سال و كاميون با عمر بالاي 25 سال فرسوده محسوب مي‌شوند.

آخرين آمار اخذ شده از پليس راهنمايي و رانندگي كشور، بيانگر اين است كه تا سال 1390، يك ميليون و 600 هزار خودرو در كشور در زمره خودروهاي فرسوده قرار خواهند گرفت.

به گفته رئيس طرح نوسازي حمل‌ونقل كشور، طي 3 سال گذشته و تا 3 ماهه اول امسال، 568 هزار و 665 خودروي فرسوده از رده خارج شد.

دولت و مجلس در سال 1385 در قالب تبصره 13 قانون بودجه سالانه پروژه نوسازي خودروهاي فرسوده را كليد زدند.اين طرح در ابتداي امر به دليل تخصيص بودجه مناسب از سوي مسوولان پيشرفت خوبي داشت، اما پس از مدتي كمك‌هاي دولتي براي اين طرح روند كندي را به خود گرفت؛ به طوري‌كه سال گذشته پرداخت تسهيلات بانكي براي از رده خارج كردن خودرو و تحويل خودروي نو متوقف شد.

در چنين شرايطي ستاد مديريت حمل‌ونقل و مصرف سوخت كشور در فاز جديد طرح قصد دارد طي 3 سال آينده يك ميليون و 600 هزار دستگاه خودروي فرسوده را از رده خارج كند اين در حالي است كه از سال 1385 تاكنون تنها حدود 550 هزار دستگاه خودروي فرسوده از رده خارج شده و در برابر آن 373 هزار دستگاه خودرو جايگزين شده است.

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده سال 88 از 20 مرداد آغاز شد . به گفته نصيري، رییس طرح نوسازی حمل ونقل کشور بر اساس مذاکرات انجام شده با شرکت های ایران خودرو و سایپا هر کدام از این شرکت ها 50 هزار خودروی فرسوده را برای جایگزینی تعهد کرده اند .

بدهي‌هاي دو خودرو ساز بزرگ كشور

ميزان بدهي‌هاي ايران خودر تا اواسط تابستان سال جاري به نظام بانكي حدود 5.4 هزار ميليارد تومان ودر همين حال ميزان بدهي هاي سايپا نيز 4 هزار مليارد تومان اعلام شد.

شركت ايران خودرو پس از آنكه به دليل اصلاح ساختار مالي و انباشت بدهي با مشكلات مالي و عدم امكان تقسيم سود در مجمع ساليانه و زيان 177 ميليارد توماني مواجه شد بر اساس مصوبه شوراي پول و اعتبار و با هدف رفع مشكلات كمبود نقدينگي اين شركت خودروساز بزرگ، تامين هزار ميليارد تومان براي ايران خودرو تصويب شد كه از اين مبلغ 500 ميليارد تومان توسط بانك‌هاي عامل تأمين شود.

اما شوراي پول و اعتبار پرداخت اين حجم از نقدينگي را منوط به تأمين مالي 200 ميليارد تومان از طريق فروش سهام بانك پارسيان، پيش فروش محصولات، افزايش سرمايه و فروش شركت‌هاي وابسته و انتشار اوراق مشاركت با رعايت ضوابط سياسي و نظارتي شبكه بانكي كشور در سال 88 كرد.

در مردادماه سال جاري بعد از لغو معامله بلوك 28.8 درصدي بانك پارسيان در مهرماه 85 ، بار ديگر بحث واگذاري سهام اين بانك توسط ايران خودرو مطرح شد تا از اين طريق 200 ميليارد تومان از هزار ميليارد تومان مورد نياز ايران خودرو تامين شده و زيان 40 توماني هر سهم آن به 15 تومان كاهش يابد.تاريخ : | | نویسنده : mehrvarzanco |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.