ايلنا:‌ اولين خورشيدگرفتگي سال 2010 كه مصادف با آخرين خورشيدگرفتگي سال 1388 است، ساعت 9:20 دقيقه فردا صبح جمعه در ايران به صورت جزئي مشاهده مي‌شود.

اين كسوف كه از نوع خورشيدگرفتگي حلقوي است در مسير 300 كيلومتري از آفريقاي مركزي، اقيانوس هند و غرب آسيا قابل مشاهده است و در مناطقي مانند اروپاي شرقي، آفريقا، آسيا و اندونزي به شكل خورشيدگرفتگي جزئي قابل رويت است. از آنجايي كه اين پديده در فاصله زيادي از زمين قرار گرفته محدوده بزرگي از زمين را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

بيشترين حد خورشيدگرفتگي 25 دي ماه 11 دقيقه و 8 ثانيه به طول مي‌انجامد و انتظار نمي‌رود چنين خورشيدگرفتگي طولاني مدتي طي هزار سال آينده دوباره رخ دهد. بر اساس گزارش ناسا، در سال 2010 چهار گرفتگي ديگري را هم شاهد هستيم كه دو خورشيدگرفتگي و دو ماه گرفتگي است.

اين خورشيدگرفتگي به وقت رسمي ايران فردا، 25 دي ماه بين ساعت 9:20 دقيقه تا 9:30 دقيقه آغاز و تا ساعت 11:30 دقيقه ادامه دارد، بهترين نقطه مشاهده گرفت در شهرهاي مركزي و جنوبي كشور است و هر چه به سمت شهرهاي شمالي كشور حركت كنيم كمترين مقدار كسوف را مشاهده مي كنيم.

در تهران، ماه حداكثر هفت درصد از قرص خورشيد را مي‌پوشاند اما زمان و حداكثر ميزان پوشيدگي در ساير نقاط ايران با تهران متفاوت است و تا 26 درصد گرفتگي را در جنوب شرقي كشور شاهد هستيم.

اين كسوف دومين گرفتگي پس از خورشيدگرفتگي 31 تيرماه سال جاري است ضمن اينكه در پنج سال گذشته جهان شاهد 11 خورشيدگرفتگي بوده است كه به ترتيب 11 مرداد و هفت بهمن 1387، 20 شهريور و 18 بهمن 1386، 9 فروردين، 31 شهريور و 28 بهمن 1385، 19 فروردين و 11 مهر 1384، 31 فروردين و 23 مهر 1383 اتفاق افتاده كه از اين ميان تنها چهار كسوف در ايران قابل رويت بوده است.

محققان و پزشكان به استفاده از فيلتر و عينك‌هاي مناسب براي رصد اين پديده تاكيد كرده‌اند و گفته‌اند: لازم است رصد‌گران قبل از رصد كسوف فيلترهاي خود را بررسي كنند تا نسبت به وجود سوراخ و پارگي در سطح آن اطمينان حاصل كنند در غير اين صورت دچار آسيب‌هاي جدي در ناحيه چشم مي‌شود.

پيش از اين اتفاقات نجومي و به‌خصوص خورشيد و يا ماه‌گرفتگي يكي از موضوعات مهم جذب توريست به ايران بود، اما امسال آماري از اين موضوع منتشر نشده است.

تاريخ : | | نویسنده : mehrvarzanco |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
جدیدترین تجهیزات تالار
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
طرز تهیه روغن خراطین
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
روش انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
سامانه جامع مشاغل شهرری
فال حافظ

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.